te

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Potser volíeu: TE, Te, ,


Multilingüe
[modifica]

Símbol[modifica]

te

  1. Codi de llengua ISO 639-1 del telugu.


Català
[modifica]

  • Pronúncia(i): (nom masculí) /ˈtɛ/
  • Rimes:
  • Àudio:
(fitxer)
  • Pronúncia(i): (nom femení) /ˈte/
  • Rimes: -e
  • Pronúncia(i): (pronom àton) oriental /tə/, occidental /te/
  • Etimologia: [nom] De l’anglès tea o del neerlandès thee, del xinès min nan ‎().
  • Etimologia: [pronom] Del llatí .
  • Anagrama: et (alfagrama)

Nom[modifica]

te m. ‎(plural tes)

  1. Arbre robust de la família de les teàcies.
  2. Fulles que s'obtenen d'aquest arbre quan estan assecades i que sovint es presenten triturades en bossetes de paper.
  3. (aliments) Infusió amb aquestes fulles.
  4. Reunió social en la qual se serveix aquesta infusió.

Derivats[modifica]

Traduccions[modifica]

Nom[modifica]

te f. ‎(plural tes)

  1. Nom de la lletra de l'alfabet llatí T/t.

Traduccions[modifica]

Pronom[modifica]

te ‎(plena, reduïda 't, reforçada et, elidida t')

  1. Forma plena del pronom feble et de la segona persona del singular en els casos ablatiu i datiu.

Notes d'ús[modifica]

  • S'usa en lloc del pronom feble et darrere un verb acabat en consonant o u.
  • S'usa davant altres pronoms febles, excepte hi o ho.
  • Antigament i conservat en alguns parlars, s'usa la forma plena en posició proclítica en lloc de et.

Variants[modifica]

  • 't, forma reduïda darrere vocal.
  • t', forma elidida seguida dels pronoms hi, ho: t'hi, t'ho

Relacionats[modifica]

Vegeu també[modifica]


Castellà
[modifica]

  • Pronúncia(i): /ˈte/

Nom[modifica]

te f. ‎(plural tes)

  1. te (lletra)
  2. te (infusió)

Pronom[modifica]

te

  1. te


Ewe
[modifica]

Nom[modifica]

te

  1. tia paterna
  2. (botànica) nyam

Preposició[modifica]

te

  1. under

Verb[modifica]

te

  1. compactar
  2. comprimir
  3. picar
  4. inflar


Japonès
[modifica]

Nom[modifica]

te

  1. forma romaji de ‎(te)


Llatí
[modifica]

  • Pronúncia(i): /teː/

Pronom[modifica]

  1. acusatiu singular de tu ‎(«te, et, a tu»)
  2. ablatiu singular de tu ‎(«per mi, amb tu»)


Maori
[modifica]

  • Pronúncia: /te/
  • Etimologia: Del protopolinesi *te.

Article[modifica]

te ‎(plural ngā)

  1. el, la (article determinat singular)


Occità
[modifica]

Nom[modifica]

te f. ‎(plural tes)

  1. te (lletra)

Pronom[modifica]

te ‎(plena, elidida t', reduïda [gascó] 't, reforçada [aranès] et)

  1. et


Tahitià
[modifica]

  • Pronúncia(i): /te/
  • Etimologia: Del protopolinesi *te.

Article[modifica]

te

  1. el, la (article determinat singular)
  2. un, una (article indeterminat singular)
  3. els, les, uns, unes (en un sentit indefinit, article plural)
  4. davant un nombre cardinal, partícula que indica l'ordinal

Notes[modifica]

El plural es forma amb una partícula de pluralitat: te mau, te pu'e, te hui.