nos

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Potser volíeu: nos-, nòs, nós


Català
[modifica]

  • Pronúncia(i): (pronom àton) oriental /nus/, occidental /nos/
  • Pronúncia(i): (nós, nom) /ˈnos/
  • Rimes: -os
  • Etimologia: Del llatí nos.

Pronom[modifica]

nos pl. ‎(plena, reduïda 'ns, reforçada ens)

  1. Forma feble plena de nosaltres.

Relacionats[modifica]

Notes d'ús[modifica]

  • S'usa de forma enclítica darrere del verb separat amb un guionet.
  • Pren la forma reduïda 'ns darrere de vocal.
  • Col·loquialment es redueix a 's seguit d’un altre pronom: «anem-nos-en > anem’s-en»
  • En alguns parlars s'usa com a forma reforçada proclítica en lloc de ens. Est ús es considera clàssic i és acceptat per l'AVL com a sinònim del modern «ens».

Pronom[modifica]

nos sing. ‎(majestàtic)

  1. (ortografia del 2016) forma alternativa de nós

Nom[modifica]

nos m. pl.

  1. forma plural de no

Miscel·lània[modifica]


Castellà
[modifica]

Peninsular: septentrional /ˈnos/, meridional /ˈnoh/
Americà: alt /ˈnos/, baix /ˈnoh/, austral /ˈnos/
  • Etimologia: Del llatí nos.

Pronom[modifica]

nos

  1. nos
    Nos, el rey, ordenamos que se cumpla esta sentencia.
    Nos, el rei, ordenem que es compleixi aquesta sentència.
  2. ens
    Nos lo hemos pasado muy bien en el parque.
    Ens ho hem passat molt bé en el parc.


Llatí
[modifica]

  • Pronúncia(i): /noːs/
  • Etimologia: Del protoitàlic *nōs, relacionat etimològicament amb el grec antic νώ ‎(nṓ, «nosaltres dos»).

Pronom[modifica]

nos

  1. nosaltres
  2. ens

Derivats[modifica]

declinació
cas SINGULAR
NOMINATIU nōs
VOCATIU nōs
ACUSATIU nōs
GENITIU nostrī, nostrum
DATIU nōbīs
ABLATIU nōbīs


Occità
[modifica]

  • Pronúncia(i): /ˈnus/
  • Àudio: Bearn
(fitxer)

Nom[modifica]

nos m. ‎(plural noses o nosi [aranès])

  1. nus
  2. (anatomia) nus

Variants[modifica]

  • (gascó) nod
  • (gascó pirinenc) nud

Pronom[modifica]

nos

  1. ens
  2. nos (majestàtic)


Polonès
[modifica]

  • Pronúncia: /nɔs/

Nom[modifica]

nos m. inan.

  1. nas

Declinació[modifica]