Plantilla:es-forma-conj

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]


Aquesta plantilla s'utilitza en la línia de definició d'una entrada per una forma verbal en castellà, excepte per l'infinitiu que és el lema principal i hauria de tenir la definició o equivalència en català (vegeu {{es-verb}}). Aquesta plantilla genera la descripció de la forma conjugada i afegeix la categoria corresponent a subcategories de Categoria:Formes verbals en castellà.

Paràmetres:

  • Per formes personals: {{es-forma-conj | (verb) | (persona) | (temps/mode) | (mode) | voseo= }}
    • 1 — infinitiu
    • 2 — persona, amb un número de l'1 al 6 (1, 2, 3 pel singular; 4, 5, 6 pel plural)
    • 3 — temps:
      • si el mode és indicatiu: pres, imperf, pass, fut, cond
      • si el mode és subjuntiu: pres, imperf, fut
      • si el mode és imperatiu: imp
    • 4 — mode: ind, subj. En cas d’imperatiu s’usa el paràmetre 3. En cas de temps passat o condicional es pot ometre.
    • voseo= — en cas de la segona persona del singular, per indicar si la forma s'usa en el registre de voseo:
      • o vos, per una forma exclusiva de voseo (p.ex. vos leés)
      • no o , per una forma usada només en el registre informal de tú (p.ex. tú lees)
      • en qualsevol altre cas, o buit o omès, es considera vàlid pels dos registres (p.ex. tu/vos das)
  • Per formes no personals: {{es-forma-conj | (verb) | (part/ger) | (m/f) | (s/p) }}
    • 1 — infinitiu
    • 2 — forma: part, ger
    • 3 — gènere en participis: m, f
    • 4 — nombre en participis: s, p

Exemples:

{{es-forma-conj | cantar | 1 | pres | ind }}
primera persona del singular (yo) del present d’indicatiu del verb cantar
{{es-forma-conj | batir | 6 | imperf | subj }}
tercera persona del plural (ellos, ellas, ustedes) de l’imperfet de subjuntiu del verb batir
{{es-forma-conj | sentir | 2 | imp }}
segona persona del singular (, vos) de l'imperatiu del verb sentir
{{es-forma-conj | amar | part | m | s }}
participi masculí singular del verb amar
{{es-forma-conj | dormir | ger }}
gerundi del verb dormir