Plantilla:ca-adj/ús

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta és una subpàgina auxiliar per a Plantilla:ca-adj
Vegeu aquesta pàgina pel codi de la plantilla

Té la informació d'ús, les categories, els enllaços interwiki i qualsevol altre contingut que no forma part essencial de la plantilla.

Plantilla per mostrar la capçalera del lema d’un adjectiu en català. Inclou la sil·labificació del lema, les formes flexionades en gènere i nombre, i la categoria corresponent amb la seva ordenació. Per defecte això ho genera a partir d'unes regles i es pot canviar proporcionant paràmetres. Per a les entrades de les formes flexionades vegeu {{ca-adj-forma}}.

Tots els paràmetres són opcionals:

  • 1 gènere o tipus d'adjectiu. Valors: m (masculí) en cas d'adjectius variables; i (invariable). Per defecte és i si el lema acaba en -a, en cas contrari és m. Els femenins i plurals es consideren formes flexionades del lema principal. Afegeix Categoria:Adjectius en català o Categoria:Adjectius invariables en català respectivament.
  • f= forma femenina dels adjectius variables, si és diferent a la generada.
  • p= forma plural, el primer o l'únic, si és diferent a la generada. Pot ser el plural masculí (blanc → blancs, feliç → feliços) o el plural de gènere invariable (normal → normals).
  • p2= segon plural, si és diferent al generat (trist → trists o tristos).
  • pf= plural femení, tant d'adjectius variables (blanc → blanques) com adjectius invariables en singular (feliç → felices).
  • lema= mostra un lema diferent, per exemple amb la sil·labificació corregida si és diferent a la generada.
  • cat= categoria addicional a afegir
  • pagename= si és diferent al títol de la pàgina, per exemple en demostracions o proves.

La plantilla va en una línia després de la secció de categoria lèxica i abans de les accepcions.

Exemples:

=== Adjectiu ===
{{ca-adj}}
# accepcions

en la pàgina blanc genera:

Adjectiu
blanc m. ‎(femení blanca, plural masculí blancs, plural femení blanques)
  1. accepcions

Exemple d'adjectiu invariable:

{{ca-adj|i}}

en la pàgina normal genera:

nor·mal inv. ‎(plural normals)

i en la pàgina feliç:

fe·liç inv. ‎(plural masculí feliços, plural femení felices)

La plantilla està desenvolupada amb Lua a Mòdul:ca-lema. Genera les etiquetes necessàries per a l'edició accelerada de formes flexionades.