Plantilla:ca-adj-forma

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca

ca-adj-for·ma inv. ‎(plural ca-adj-formes)

Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]


Plantilla per presentar la capçalera d’una forma d’adjectiu en català, diferents del lema principal del paradigma que usa la plantilla {{ca-adj}}. Normalment serà pels plurals i per la forma femenina que remeten a l'entrada del lema principal. Inclou la sil·labificació i la categoria corresponent amb la seva ordenació.

Paràmetres:

  • 1 (necessari, primer paràmetre sense nom): tipus de forma. Valors possibles:
    f femení
    mp masculí plural
    fp femení plural
    ip gènere invariable, en plural
  • sil= (opcional): sil·labificació, si és diferent a la generada.
  • cat= (opcional): categoria addicional a afegir
  • lema= (opcional): per mostrar un lema diferent al títol de la pàgina, per exemple en demostracions o proves.

La plantilla va en una línia després de la secció de categoria lèxica i abans de les accepcions.

Exemple:

=== Adjectiu ===
{{ca-adj-forma|f}}
# ''Forma femenina de''...

en la pàgina blanca genera:

Adjectiu
blan·ca f. ‎(plural blanques)
  1. Forma femenina de...

El codi està fet amb Lua a Mòdul:ca-lema amb l'argument "Adjectius flexionats". Genera les etiquetes necessàries per a l'edició accelerada de formes flexionades.