Plantilla:ca-adj

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca

ca-adj m. ‎(femení ca-adja, plural masculí ca-adjs, plural femení ca-adges)

Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]


Plantilla per mostrar la capçalera del lema d’un adjectiu en català. Inclou la sil·labificació del lema, les formes flexionades en gènere i nombre, i la categoria corresponent amb la seva ordenació. Per defecte això ho genera a partir d'unes regles i es pot canviar proporcionant paràmetres. Per a les entrades de les formes flexionades vegeu {{ca-adj-forma}}.

Tots els paràmetres són opcionals:

  • 1 gènere o tipus d'adjectiu. Valors: m (masculí) en cas d'adjectius variables; i (invariable). Per defecte és i si el lema acaba en -a, en cas contrari és m. Els femenins i plurals es consideren formes flexionades del lema principal. Afegeix Categoria:Adjectius en català o Categoria:Adjectius invariables en català respectivament.
  • f= forma femenina dels adjectius variables, si és diferent a la generada.
  • p= forma plural, el primer o l'únic, si és diferent a la generada. Pot ser el plural masculí (blanc → blancs, feliç → feliços) o el plural de gènere invariable (normal → normals).
  • p2= segon plural, si és diferent al generat (trist → trists o tristos).
  • pf= plural femení, tant d'adjectius variables (blanc → blanques) com adjectius invariables en singular (feliç → felices).
  • lema= mostra un lema diferent, per exemple amb la sil·labificació corregida si és diferent a la generada.
  • cat= categoria addicional a afegir
  • pagename= si és diferent al títol de la pàgina, per exemple en demostracions o proves.

La plantilla va en una línia després de la secció de categoria lèxica i abans de les accepcions.

Exemples:

=== Adjectiu ===
{{ca-adj}}
# accepcions

en la pàgina blanc genera:

Adjectiu
blanc m. ‎(femení blanca, plural masculí blancs, plural femení blanques)
  1. accepcions

Exemple d'adjectiu invariable:

{{ca-adj|i}}

en la pàgina normal genera:

nor·mal inv. ‎(plural normals)

i en la pàgina feliç:

fe·liç inv. ‎(plural masculí feliços, plural femení felices)

La plantilla està desenvolupada amb Lua a Mòdul:ca-lema. Genera les etiquetes necessàries per a l'edició accelerada de formes flexionades.