-itzar

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca


Català
[modifica]

  • Pronúncia:
Oriental: central /iˈd͡za/, balear /iˈd͡za/, /iˈza/, alguerès /iˈza/
Occidental: nord-occidental /iˈd͡za/, valencià /iˈzaɾ/, /iˈd͡zaɾ/

Sufix[modifica]

-itzar

  1. Aplicat a un substantiu o adjectiu forma un verb que expressa la seva realització o convertir-se'n.

Notes d'ús[modifica]

  • En grafia medieval i moderna arcaica s'escrivia predominantment -isar: realisar, actualisar... La forma -itzar era un cultisme usat especialment en paraules gregues religioses.
  • Actualment és un sufix productiu en tecnicismes. S'aplica també a algun nom propi (pasteuritzar) o acrònim (uperitzar).
  • La pronúncia tradicional era fricativa [z] i la culta africada [d͡z].
    • En català central i nord-occidental s’ha generalitzat la pronúncia culta considerant la tradicional com a arcaica o relaxada.
    • En balear predomina la pronúncia tradicional però en registres formals s’usa la culta.
    • En valencià s’accepta la pronúncia tradicional en registres formals.
  • És una hipercorrecció aplicar-lo a verbs formats per una arrel -is- que donen la terminació -isar (matisar).

Traduccions[modifica]

Termes derivats[modifica]

Vegeu també[modifica]