formica

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca


Italià
[modifica]

  • Pronúncia(i): /ˈfɔr.mi.ka/

Adjectiu[modifica]

fòr·mi·ca f. ‎(plural formiche)

  1. forma femenina de formico


Llatí
[modifica]

  • Pronúncia(i): /fɔrˈmiː.ka/
  • Etimologia: Del protoindoeuropeu *mur-.

Nom[modifica]

formīca f. ‎(genitiu formīcae)

1a declinació -a, -ae
Cas Singular Plural
Nominatiu formīca formīcae
Vocatiu formīca formīcae
Acusatiu formīcam formīcās
Genitiu formīcae formīcārum
Datiu formīcae formīcīs
Ablatiu formīcā formīcīs
  1. formiga