Plantilla:es.v.conj.ir

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]


Descripció[modifica]

Aquesta plantilla crea una taula de conjugació d'un verb en castellà de la tercera conjugació acabat en -ir.

Sintaxi[modifica]

Paràmetre 1. Per a verbs regulars, com vivir o subir només cal el primer paràmetre (arrel sense la terminació "-ir"):

{{es.v.conj.ir|viv}}.

Paràmetre 2. Quan hi ha participi irregular, com escribir (escrito i no pas escribido) o morir (muerto i no pas morido), cal un segon paràmetre:

{{es.v.conj.ir|escrib|escrit}}.

Paràmetre 3. Quan hi ha formes irregulars comunes en la primera i en la segona persones del singular del present (i d'altres formes), com morir (muero i mueres i no pas moro i mores), cal un tercer paràmetre:

{{es.v.conj.ir|mor|muert|muer}}.

Paràmetre 4. Quan hi ha formes irregulars en la primera persona del singular del present i és diferent de la segona persona del singular, com rugir (rujo i ruges i no pas rugo ni rujes), presenta una forma irregular a la primera persona del plural de l'imperatiu (rujamos i no pas rugamos), llavors cal un quart paràmetre:

{{es.v.conj.ir|rug|rugid|rug|ruj}} o {{es.v.conj.ir|rug||rug|ruj}}.

Paràmetre 5. Quan l'infinitiu acaba en vocal+"ir", com huir i algunes formes s'escriuen amb y i no pas amb i (huyendo i no pas huiendo) i aquestes formes són el gerundi (huyendo), la 3a persona del singular i del plural del pretèrit indefinit d'indicatiu (huyó i huyeron) i el pretèrit imperfet i el futur de subjuntiu (huyera, huyese, huyere, etc.), llavors cal afegir un cinquè paràmetre.

{{es.v.conj.ir|hu|huid|huy|huy|hu}} o {{es.v.conj.ir|hu||huy|huy|hu}}.

Paràmetre 6. Per a verbs acabats en -erir com sugerir, herir, etc. cal un sisè paràmetre amb l'arrel del gerundi irregular (sugiriendo i hiriendo i no pas sugeriendo ni heriendo), que a la vegada és l'arrel de la majoria de les formes de subjuntiu i la segona persona del plural de l'imperatiu (sugiramos i sugiráis i no pas sugeriamos ni sugiriamos ni sugeráis ni sugeriáis):

{{es.v.conj.ir|suger||sugier|sugier||sugi}}.

Vegeu també[modifica]

Categoria:Plantilles de conjugació (castellà)