Plantilla:es-adj/ús

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta és una subpàgina auxiliar per a Plantilla:es-adj
Vegeu aquesta pàgina pel codi de la plantilla

Té la informació d'ús, les categories, els enllaços interwiki i qualsevol altre contingut que no forma part essencial de la plantilla.

Plantilla per mostrar el lema flexionat d'adjectius en castellà. Inclou la sil·labificació del lema, les formes flexionades a partir del gènere indicat, i la categoria corresponent amb la seva ordenació. Per defecte això ho genera a partir d'unes regles i es pot canviar proporcionant paràmetres. Per a les formes flexionades (femenins i plurals) vegeu {{es-adj-forma}}.

Tots els paràmetres són opcionals:

  • 1 gènere o tipus d'adjectiu. Valors: m (masculí) en cas d'adjectius variables; i (invariable). Per defecte és m. Els femenins i plurals es consideren formes flexionades del lema principal. Afegeix Categoria:Adjectius en castellà o Categoria:Adjectius invariables en castellà respectivament.
  • f= forma femenina dels adjectius variables, si és diferent a la generada.
  • p= forma plural, el primer o l'únic, si és diferent a la generada. Pot ser el plural masculí (blanco → blancos) o el plural invariable (normal → normales).
  • pf= plural femení, si és diferent al generat.
  • lema= per modificar el lema mostrat, per exemple per canviar la sil·labificació generada o els enllaços.
  • cat= categoria addicional a afegir
  • pagename= per mostrar en una pàgina diferent al títol, per exemple en demostracions o proves.

Exemples:

{{es-adj}} en la pàgina blanco genera:

blan·co m. ‎(femení blanca, plural masculí blancos, plural femení blancas)

{{es-adj|i}} en la pàgina normal genera:

nor·mal inv. ‎(plural normales)

El codi està desenvolupat amb Lua a Mòdul:es-lema. Genera les etiquetes necessàries per a l'edició accelerada de formes flexionades.