inhabilitar

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca


Català
[modifica]

Oriental: /in.ə.βi.liˈta/
Occidental: nord-occidental /in.a.βi.liˈta/, valencià /in.a.βi.liˈtaɾ/

Verb[modifica]

in·ha·bi·li·tar trans., pron. ‎(pronominal inhabilitar-se)

  1. Impossibilitar a un per alguna cosa.
  2. (dret) Declarar a un inhàbil o incapaç d'exercir o obtenir algun càrrec.

Conjugació[modifica]

Paradigmes de flexió: inhabilito, inhabilita, inhabilitem

Derivats[modifica]

Traduccions[modifica]

Vegeu també[modifica]


Castellà
[modifica]

Peninsular: \i.na.βi.liˈtaɾ\
Americà: alt /i.na.bi.liˈtaɾ/, baix \i.na.βi.liˈtaɾ\

Verb[modifica]

in·ha·bi·li·tar trans. ‎(present inhabilito, passat inhabilité, futur inhabilitaré)

  1. inhabilitar