espollinar-se
Aparença
Català
[modifica]- Pronúncia(i):
Oriental: central /əs.pu.ʎiˈnar.sə/ balear /əs.po.ʎiˈnaɾ.sə/, /əs.pu.ʎi.nərˈsə/ Occidental: /es.po.ʎiˈnaɾ.se/
Verb
[modifica]espollinar-se pron.
Conjugació
[modifica]Primera conjugació regular, amb radical modificat sense desinència, defectiva
| Formes no personals | Notes | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| simples | compostes | ||||||
| infinitiu | espollinar-se | haver-se espollinat | |||||
| gerundi | espollinant-se | havent-se espollinat | |||||
| participi | espollinat, espollinada, espollinats, espollinades | ||||||
| Formes personals simples | |||||||
| indicatiu | jo | tu | ell/ella/vostè | nosaltres | vosaltres/vós | ells/elles/vostès | |
| present | m'espollino | t'espollines | s'espollina | ens espollinem | us espollineu | s'espollinen | |
| m'espolline | val | ||||||
| m'espollini | sept | ||||||
| m'espollín | ens espollinam | us espollinau | bal | ||||
| imperfet | m'espollinava | t'espollinaves | s'espollinava | ens espollinàvem | us espollinàveu | s'espollinaven | |
| passat simple | m'espolliní | t'espollinares | s'espollinà | ens espollinàrem | us espollinàreu | s'espollinaren | |
| futur | m'espollinaré | t'espollinaràs | s'espollinarà | ens espollinarem | us espollinareu | s'espollinaran | |
| condicional | m'espollinaria | t'espollinaries | s'espollinaria | ens espollinaríem | us espollinaríeu | s'espollinarien | |
| subjuntiu | jo | tu | ell/ella/vostè | nosaltres | vosaltres/vós | ells/elles/vostès | |
| present | m'espollini | t'espollinis | s'espollini | ens espollinem | us espollineu | s'espollinin | |
| m'espolline | t'espollines | s'espolline | s'espollinen | occ, bal | |||
| imperfet | m'espollinés | t'espollinessis | s'espollinés | ens espollinéssim | us espollinéssiu | s'espollinessin | |
| t'espollinesses | ens espollinéssem | us espollinésseu | s'espollinessen | ||||
| m'espollinàs | t'espollinassis | s'espollinàs | ens espollinàssim | us espollinàssiu | s'espollinassin | bal | |
| t'espollinasses | ens espollinàssem | us espollinàsseu | s'espollinassen | val, bal (1) | |||
| m'espollinara | t'espollinares | s'espollinara | ens espollinàrem | us espollinàreu | s'espollinaren | val | |
| imperatiu | – | tu | vostè | nosaltres | vosaltres/vós | vostès | |
| present | – | espollina't | espollini's | espollinem-nos | espollineu-vos | espollinin-se | |
| – | espollinau-vos | bal | |||||
| – | espolline's | espollinen-se | occ, bal | ||||
| Notes: (1) en baleàric en àmbits restringits i en valencià en registres molt formals. | |||||||
Formes compostes i perifràstiques
| indicatiu | jo | tu | ell/ella/vostè | nosaltres | vosaltres/vós | ells/elles/vostès | verb |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| perfet | - | - | s'ha | - | - | s'han | ... espollinat |
| - | - | - | - | ||||
| passat perifràstic | - | - | es va | - | - | es van | ... espollinar |
| - | - | - | - | es varen | |||
| plusquamperfet | - | - | s'havia | - | - | s'havien | ... espollinat |
| passat anterior o perifràstic |
- | - | s'hagué | - | - | s'hagueren | ... espollinat |
| - | - | es va haver | - | - | es van haver | ||
| - | - | - | - | es varen haver | |||
| futur perfet | - | - | s'haurà | - | - | s'hauran | ... espollinat |
| condicional perfet | - | - | s'hauria | - | - | s'haurien | ... espollinat |
| - | - | s'haguera | - | - | s'hagueren | ||
| subjuntiu | jo | tu | ell/ella/vostè | nosaltres | vosaltres/vós | ells/elles/vostès | verb |
| passat perifràstic | - | - | es vagi | - | - | es vagin | ... espollinar |
| - | - | es vaja | - | - | es vagen | ||
| perfet | - | - | s'hagi | - | - | s'hagin | ... espollinat |
| - | - | s'haja | - | - | s'hagen | ||
| plusquamperfet | - | - | s'hagués | - | - | s'haguessin | ... espollinat |
| - | - | - | - | s'haguessen | |||
| - | - | s'haguera | - | - | s'hagueren | ||
| passat anterior perifràstic |
- | - | es vagi haver | - | - | es vagin haver | ... espollinat |
| - | - | es vaja haver | - | - | es vagen haver |
Paradigmes de flexió: espollino, s'espollina, espollinem
Miscel·lània
[modifica]- Síl·labes: es·po·lli·nar·se (5)
- Anagrama: oripellassen