Plantilla:it-adj/ús

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta és una subpàgina auxiliar per a Plantilla:it-adj
Vegeu aquesta pàgina pel codi de la plantilla

Té la informació d'ús, les categories, els enllaços interwiki i qualsevol altre contingut que no forma part essencial de la plantilla.

Plantilla per mostrar la capçalera d’un adjectiu en italià. Inclou la sil·labificació del lema, les formes flexionades en gènere i nombre, i la categoria corresponent amb la seva ordenació. Per defecte això ho genera a partir d'unes regles i es pot canviar proporcionant paràmetres. Per a les entrades de les formes flexionades només mostra la informació essencial ja que es remet al lema principal.

Tots els paràmetres són opcionals:

  • 1 gènere o tipus d'adjectiu.
    • Valors pel lema principal: m (masculí) en cas d'adjectius variables; i (invariable). Per defecte és i si el lema acaba en -e, en cas contrari és m. Afegeix Categoria:Adjectius en italià o Categoria:Adjectius invariables en italià respectivament.
    • Valors pels lemes flexionats: f (femení), mp, fp, ip pels plurals respectius. Afegeix la categoria corresponent d'adjectiu flexionat.
  • 2 (opcional, segon paràmetre): per modificar l’accentuació. En els diccionaris en italià s'accentuen tots els mots (à, é, è, ì, ó, ò, ù), encara que gràficament només el tenen els mots aguts. L’accent es genera automàticament però cal corregir-lo en alguns casos. Per exemple, les e i o són obertes o tancades seguint un patrons, però hi ha moltes excepcions. En la majoria de casos, però, no caldrà usar aquest paràmetre. Quan sigui necessari serà pràcticament el mateix usat amb la plantilla {{it-pron}}.
  • f= forma femenina dels adjectius variables, si és un irregular no previst.
  • p= forma plural, el primer o l'únic, si és un irregular no previst. Pot ser el plural masculí o el plural de gènere invariable.
  • p2= segon plural, si existeix i no s'ha generat o és diferent.
  • pf= plural femení, tant d'adjectius variables com adjectius invariables en singular.
  • lema= per modificar la presentació del lema, per exemple modificant la sil·labificació generada o els enllaços. Anul·la el paràmetre 2.
  • pagename= per mostrar en una pàgina diferent al títol, per exemple en demostracions o proves.
  • cat= categoria addicional a afegir

La plantilla va en una línia després de la secció de categoria lèxica i abans de les accepcions.

=== Adjectiu ===
{{it-adj}}
# traducció

Exemples:

al·ba·né·se inv. ‎(plural albanesi)
ca·ta·là·no m. ‎(femení catalana, plural masculí catalani, plural femení catalane)
ca·ta·là·ni m. pl.

La plantilla està desenvolupada amb Lua a Mòdul:it-lema. Genera les etiquetes necessàries per a l'edició accelerada de formes flexionades.