Plantilla:ga-nom-decl-m3

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca

Tercera declinació

Forma simple:

Cas Singular Plural
Nominatiu [[{{{1}}}{{{2}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}]]
Vocatiu a [[{{{1}}}{{{2}}}]] a [[{{{1}}}{{{3}}}]]
Genitiu [[{{{1}}}{{{3}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}]]
Datiu [[{{{1}}}{{{2}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}]]

Formes amb article definit:

Cas Singular Plural
Nominatiu an [[{{{1}}}{{{2}}}]] na [[{{{1}}}{{{3}}}]]
Genitiu an [[{{{1}}}{{{3}}}]] na [[{{{1}}}{{{3}}}]]
Datiu leis an [[{{{1}}}{{{2}}}]]

don [[{{{1}}}{{{2}}}]]

leis na [[{{{1}}}{{{3}}}]]

Ús[modifica]

Aquesta plantilla es fa servir amb els noms masculins en irlandès de la tercera declinació.

{{ga noun m3|inicial|nomsg|gensg|plural|genpl}}

Els primers tres paràmetres són obligatoris:

  • inicial és la primera lletra de la paraula (sensible a majúscules i minúscules). Si la primera lletra és una s, llavors les dues primeres lletres de la paraula han de ser incloses
  • nomsg és la forma nominativa singular del nom, sense incloure la/les lletra/es inicials
  • gensg és la forma genitiva singular del nom, sense incloure la/les lletra/es inicials

Els darrers dos paràmetres són opcionals.

  • plural és la forma plural, sense incloure la/les lletra/es inicials. Si s'omet, plural = gensg (per exemple gamhain).
  • genpl és la forma genitiva plural, sense incloure la/les lletra/es inicials (per exemple roinn). Si s'omet, i si gensg = nompl, llavors genpl = nomsg (per exemple tréad).

Exemples[modifica]

Per a bádóir, genitiu singular bádóra, plural bádóirí, escriviu: {{ga noun m3|b|ádóir|ádóra|ádóirí}}

Per a saighdiúir, genitiu singular saighdiúra, plural saighdiúirí, escriviu: {{ga noun m3|sa|ighdiúir|ighdiúra|ighdiúirí}}

Per a gamhain, genitiu singular & plural gamhna, escriviu: {{ga noun m3|g|amhain|amhna}}

Per a tréad, genitiu singular & nominatiu plural tréada, genitiu plural tréad, escriviu: {{ga noun m3|t|réad|réada|réada}}

Per a roinn, genitiu singular & nominatiu plural ranna, genitiu plural rann, escriviu: {{ga noun m3|r|oinn|anna|anna|ann}}