Plantilla:fr-adj

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca

fr-adj m. ‎(femení fr-adje, plural masculí fr-adjs, plural femení fr-adjes)

Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]

Plantilla per mostrar el lema flexionat d'adjectius en francès. Afegeix les formes flexionades a partir del gènere indicat, i la categoria corresponent amb la seva ordenació. Per defecte això ho genera a partir d'unes regles i es pot canviar proporcionant paràmetres. Per a les entrades de formes flexionades (femenins i plurals) vegeu {{fr-adj-forma}}.

Tots els paràmetres són opcionals:

  • 1 gènere o tipus d'adjectiu. Valors: m (masculí) en cas d'adjectius variables; i (invariable, en gènere). Per defecte és m si el lema no acaba en e. Els femenins i plurals es consideren formes flexionades del lema principal. Afegeix Categoria:Adjectius en francès o Categoria:Adjectius invariables en francès respectivament.
  • f= forma femenina dels adjectius variables, si és diferent al valor per defecte afegint una e al final.
  • p= forma plural, el primer o l'únic, si és diferent a la generada. Pot ser el plural masculí o el plural de gènere invariable. Amb el valor "p=i" es considera plural invariable.
  • p2= segona forma plural, masculí o invariable.
  • pf= plural femení, si és diferent al generat.
  • m2= segona forma masculina que es dóna en alguns casos rars, per exemple vieux → m2=vieil.
  • f2= segona forma femenina, per exemple frais → f=fraîche, f2=fraiche.
  • cat= categoria addicional a afegir
  • lema= mostra un lema diferent, per exemple amb enllaços.
  • pagename= si és diferent al títol de la pàgina, per exemple en demostracions o proves.

Exemples:

{{fr-adj}} en la pàgina compact genera:

compact m. ‎(femení compacte, plural masculí compacts, plural femení compactes)

{{fr-adj|i}} en la pàgina digital genera:

digital inv. ‎(plural digitaux)

El codi està desenvolupat amb Lua a Mòdul:fr-lema.