Plantilla:es.v.conj.er/ús

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta és una subpàgina auxiliar per a Plantilla:es.v.conj.er
Vegeu aquesta pàgina pel codi de la plantilla

Té la informació d'ús, les categories, els enllaços interwiki i qualsevol altre contingut que no forma part essencial de la plantilla.

Descripció[modifica]

Aquesta plantilla crea una taula de conjugació d'un verb en castellà de la segona conjugació acabat en -er.

Sintaxi[modifica]

Per a verbs regulars, com vender, comer, etc només cal el primer paràmetre (arrel sense la terminació "-er"):

{{es.v.conj.er|com}} o {{es.v.conj.er|vend}}.

Quan hi ha participi irregular, com volver (vuelto i no pas volvido), cal un segon paràmetre:

{{es.v.conj.er|volv|vuelt}}.

Quan hi ha formes irregulars comunes en la primera i en la segona persones del singular del present (per exemple vuelvo i no pas volvo i vuelves i no pas volves, i d'altres formes (...), cal un tercer paràmetre:

{{es.v.conj.er|volv|vuelt|vuelv}}.

Quan hi ha formes irregulars en la primera persona del singular del present i és diferent de la segona persona del singular (per exemple florezco i no pas floreco i floreces i no pas florezces, cal un quart paràmetre:

{{es.v.conj.er|florec|florecid|florec|florezc}}.

Quan la primera persona del plural (present de subjuntiu o imperatiu) no pugui estar representada pels paràmetres 1 ni 4, caldrà un cinquè paràmetre (per exemple torzamos i no pas torcamos ni tuercamos ni tuerzamos:

{{es.v.conj.er|torc|torcid|tuerc|tuerz|torz}}.

Quan l'infinitiu acaba en vocal+"er", com leer, o caer, algunes formes s'escriuen amb y i no pas amb i. Per exemple, cayendo i no pas caiendo, leyera o leyese i no pas leiera o leiese. Aquestes formes són el gerundi (leyendo), la 3a persona del singular i del plural del pretèrit indefinit d'indicatiu (leyó i leyeron), el pretèrit imperfet i el futur de subjuntiu (leyera, leyese, leyere, etc.).

{{es.v.conj.er|le|leíd||||le}}.

Vegeu també[modifica]

Categoria:Plantilles de conjugació (castellà)