Plantilla:da-decl-nom-infl/ús

De Viccionari
Salta a la navegació Salta a la cerca
Aquesta és una subpàgina auxiliar per a Plantilla:da-decl-nom-infl
Vegeu aquesta pàgina pel codi de la plantilla

Té la informació d'ús, les categories, els enllaços interwiki i qualsevol altre contingut que no forma part essencial de la plantilla.

Descripció[modifica]

Aquesta plantilla {{da-decl-nom-infl}} genera la taula de declinació de substantius en danès "fàcils" i que utilitzen "en" por gènere comú o "et" por gènere neutre.

Sintaxi[modifica]

  • 1= (requerit) en o n per gènere comú o et o t per gènere neutre.
  • 2= (optativo): forma del nom en plural indefinit: er, r o e.
  • 2=forma (optativo): forma del nom en plural indefinit.
  • 3=forma (optativo): forma del nom en plural definit.
  • rac=forma (optativo): l'arrel del nom en singular i plural.

Exemples[modifica]

{{da-decl-nom-infl|et|e}}

Declinació de vandtårn
Gènere Neutre Singular Plural
Indefinit vandtårn vandtårne
Definit vandtårnet vandtårnene
Indefinit, genitiu vandtårns vandtårnes
Definit, genitiu vandtårnets vandtårnenes


{{da-decl-nom-infl|et|2=gaffelsejl}}

Declinació de gaffelsejl
Gènere Neutre Singular Plural
Indefinit gaffelsejl gaffelsejl
Definit gaffelsejlet gaffelsejlene
Indefinit, genitiu gaffelsejls gaffelsejls
Definit, genitiu gaffelsejlets gaffelsejlenes


{{da-decl-nom-infl|en|er}}

Declinació de gråhval
Gènere Comú Singular Plural
Indefinit gråhval gråhvaler
Definit gråhvalen gråhvalerne
Indefinit, genitiu gråhvals gråhvalers
Definit, genitiu gråhvalens gråhvalernes


{{da-decl-nom-infl|en|2=hænder|3=hænderne}}

Declinació de hånd
Gènere Comú Singular Plural
Indefinit hånd hænder
Definit hånden hænderne
Indefinit, genitiu hånds hænders
Definit, genitiu håndens hænderne


{{da-decl-nom-infl|et|2=ental|rac=entall}}

Declinació de ental
Gènere Neutre Singular Plural
Indefinit ental ental
Definit entallet entallene
Indefinit, genitiu entals entals
Definit, genitiu entallets entallenes


Els substantius en danès que finalitzen amb s, x o z utilitzen un apòstrof per els genitius:
{{da-decl-nom-infl|en|2=majs}}

Declinació de majs
Gènere Comú Singular Plural
Indefinit majs majs
Definit majsen majsene
Indefinit, genitiu majs' majs'
Definit, genitiu majsens majsenes


Els substantius en danès que finalitzen amb s, x o z utilitzen un apòstrof per els genitius:
{{da-decl-nom-infl|en|er}}

Declinació de kurs
Gènere Comú Singular Plural
Indefinit kurs kurser
Definit kursen kurserne
Indefinit, genitiu kurs' kursers
Definit, genitiu kursens kursernes


Vegeu també[modifica]